Historie Nebáku a okolí

·           Nad Nebákovským mlýnem...

     Nad Nebákovským mlýnem stával ve středověku hrádek Nebákov. Moc toho o něm nevíme, i když celou ostrožnu prokopal pan učitel Severa z Rovně. Tvrz zpustla už v 16. století a z jejíchMlýn pod Nebákem u Sobotky majitelů známe jen paní Machnu. (před 1908)

·           Hrad Nebákov

    Na strmém skalnatém ostrohu nad Nebákovským rybníkem stával v lesnaté kopcovité krajině malý hrad Nebákov. Ochranu mu skýtaly strmé svahy ostrohu do údolí Nebákovského rybníka i do údolí Žlábky a hluboký příkop oddělující ostroh od návrší. Hrad byl vybudován na plošině ostrohu o průměru asi 25 m. Na nejužším místě ostrohu byl Mapa hradu Nebákovpříkop, za ním kamenná věž čtvercovitého půdorysu s roubenou nástavbou a za malým nádvořím další roubená stavba. Celek byl obehnán zdí. Archeologický průzkum prováděný kolem r. 1925 a znovu pak v r. 1973 potvrdil, že hrad vznikl ve 14. století.

    Dějiny hradu Nebákova jsou velmi krátké. První zprávu o jeho existenci lze vyvodit ze skutečnosti, že r. 1454 se uvádí jako majitelka nedalekého statku Obrubce Machna Nebákovská, jediná známá historická osoba mající přímý vztah k Nebákovu. Hrad asi koncem 15. století vyhořel, jak dokazují vykopávky - r. 1538 se uvádí již jako pustý; tehdy patřil ke statku Roveň. Dnes se z něho nedochovalo nic.

·             Rekreační středisko

    Rekreační Chata Nebákov byla postavena v roce 1941 stavitelem a projektantem panem Lacinou ze Sobotky, jako výletní sídlo pro ředitele Škody Plzeň pana Pantoflíčka. Stavba je cihelná s použitím pískovcových tvarů pro zdobení sloupů a zasazení do obvodového zdiva.Chata Nebákov Situováno pod hrází rybníka Nebákov, přírodní vodní nádrže na toku Žehrovky. V sousedství kulturní památky Nebákovského mlýna.
    Terasa, která je zčásti krytá je řešena půloblouky z pískovce údajně ve španělském stylu, dle
Chatkypřání investora.
    Zařízení sloužilo k rekreaci a bylo v majetku Jednoty Jilemnice. V letech 1971 až 1976 bylo zpřístupněno pouze v letní sezóně. V roce 1977 bylo uzavřeno a značně zdevastováno. V témž roce započala rekonstrukce a adaptace stávající budovy, novým majitelem se staly odbory n. p. Kolora Semily až do roku 1990, kdy zařízení sloužilo pro letní dětské tábory a celoročně pro školy v přírodě okresů Chomutov a Děčín. Od roku 1990 je využíván rov
Rybník Nebákněž celoročně pro rodinou rekreaci sportovní soustředění, školení, semináře a pod. Budova je vytápěna ústředním topením, k dispozici je 13 pokojů o celkové kapacitě 41 lůžek, na pokojích je teplá a studená voda, sociální zařízení jsou na chodbě. Budova je Kiosektřípodlažní, v přízemí jídelna, bar a kuchyně. Celková kapacita ve dvou samostatných jídelnách je 100 míst u stolů. V roce 1979 bylo přistavěno 18 chatek, které jsou dvou a čtyřlůžkové, celková kapacita ubytování tak činí 115 osob. K dispozici jsou lodičky, kola, hřiště pro odbíjenou. Středisko se nachází uprostřed chráněné krajinné oblasti s možností velkého výběru turistických vycházek a výletů. Nachází se na známé naučné stezce, Zlatá cesta Českým rájem mezi Troskami a Valdštejnem.Trosky
    V sousedním rybníku je možnost koupání. Středisko zajišťuje celodenní stravování a v sezóně občerstvení ve vlastním kiosku, kde je možnost posezení v blízkosti místního splavu, pod širým nebem, k dispozici je i přírodní ohniště pro posezení u táboráku, v případě nepříznivého počasí nabízíme posezení u krbu. Pokoje i chaty jsou k dispozici po celý rok. Středisko je známé dobrou kuchyní a příznivými cenovými relacemi.